Infraštruktúrne zázemie
POZEMOK
O veľkosti pozemku som už hovorila v inom príspevku. Len stručne doplním, že je naozaj strašne fajn mať nejaký zatrávnený kúsok zeme, ak nie je bude na jeseň (a po celý zvyšok roka) blátko. (Teraz v zimnom období sa snažím na najvyťaženejšie miesta nahádzať hobliny). Naozaj nestačí vysadiť trávnik rok vopred, to sa hneď zadupe. Naše koníky majú teda výbeh nahatú zem. Snažíme sa o trocha zelene a začalo sa nám aj trochu dariť, tento rok to prežil živý plot z ibištekov, jeden orech bonsaj (Update 25/9/08 aj ten je už vyžratý), dve jablone (ale sú už bez kôry), živý plot z egrešoríbezle (ten je tiež bez kôrky) a jedna ríbezľa normálna červená. Podotýkam, že prežije len tá najhoršia burina =) Ale je fajn keď je pár stromov v susedstve, tieň, ktorý vrhajú je pre kone oveľa príjemnejší a prirodzenejší ako ten "prístreškový". Dokonca keď prší, radšej sa skryjú do kríkov.
Keď sme robili bazén, navŕšili sme vzadu taký schodný kopček (ževraj to mala byť niekedy skalka), ten som nerušila, ale nechala som ho tam a kone ho veľmi radi vyhľadávajú, keď majú zrovna špionážnu akciu. A ja som úplne happy, že nevidno bobky od záhrady, lebo sú skryté za kopcom =)
OHRADA
Za najdôležitejšiu vec pri vlastníctve koňa (po pozemku) považujem mať ako prvú dobre vybudovanú ohradku. Majte na pamäti, že shetlandy, to sú malí vyčúraní vagabundi a utečú aj z Pevnosti Boyard. (Update 25/9 dneska som ich naobed našla behať po dvore, behali asi celú noc,lebo tráva bola na ježka. Za ten svet nepochopím ako ušli) Nič im nie je sväté, hrdí majitelia hovoria, že to pramení z ich inteligencie. Ja hovorím, že to je iba nie veľmi inteligentným zabezpečovacím zariadením. Zabudnite na elektrické pásky, niektoré poníky na ne vôbec nereagujú, hlavne kvôli hustej zimnej srsti. Podľa môjho skromného názoru, najlepšie vyzerá (a plní svoj účel) guľatina. Je to hodne prácne a dosť drahé (babička vám nepoďakuje, ak jej vytnete tristoročnú jabloň). Ja som mala šťastie, že už sme mali od susedov (teda z troch strán) klasické Óčkové pletivo. Hej no, povráva sa o ňom, že si tam koník ľahko pichne nohu a zlomí si ju. Buď mám moc veľké kone, alebo je to len povera. Každopádne, ak je váš kôň uvedomelý samovrah, radšej to neskúšajte. Takže sme robili "iba" tú štvrtú stranu, ktorá mala AŽ (naozaj AŽ) 10 metrov.
Ani neviem ako, sa u nás ocitlo veľa borovicovej guľatiny a stĺpy z tvrdého dreva, cítim povinnosť poďakovať ujovi Rasťovi, moc si to nepamätám, ale myslím, že on má v tom prsty. Ak niekto iný, tak sorač. Prúser nastal vtedy, keď bolo treba tie dubové stĺpy odkôrkovať, to bolo strašne veľa preplakaných dní a ufiknutých prstov. Dokonca sa zvolala brigáda bratislavských ..(hydiny), ale skončilo to ako opekačka =D
Ďalšou fázou bolo hĺbenie jám pomocou kovového vrtáka a vkladanie dubových stĺpov, to už som sa len pozerala. Na to ako tam dávali priečne tie smrekové guľatiny, to už som nevidela, zase aj vďaka ujovi Rasťovi (pozn.red. on by sa strašne urazil, keby som ho nepochválila). Každopádne diktátor som veľký, tak som im naordinovala vrchný pás tesne pod kohútikom a spodný asi v polovici tejto vzdialenosti (to už len preto aby to vyzeralo dobre). Samozrejme robili sme to pre haflingerku, tak keď sme kúpili malé potvory, museli sme dať úplne dole ešte jeden pás, tak sú tam tri.
Čo sa týka vrátiek, tie boli dokončené neskôr, najprv sme tam mali dva pásy retiazok, ktoré sme prichytávali o karabínky. Veľmi praktické, ale museli sme dávať pozor, aby medzi ne nedala hafla nohu (potom tam vedela stáť ako prikovaná aj hodinu), tak sme to vyšpagátkovali. Každopádne, čo zastaví veľkého koňa, nie je prekážkou pre mini poníky, tak môj priateľ zbúchal kráááásne vrátka na pántoch, ktoré (a to je hlavné) sa otvárajú smerom DO výbehu a zastavia sa vždy v polohe ako keď sú uzatvorené. Samo, že sa to naučili otvárať, keď to nebolo zaistené, ale to je už moja lenivosť, keď som ich len pribuchla.
SENNÍK
Našťastie, ten sme už mali vybudovaný, ak by som odhadla rozmery, tak by to asi bolo 5x2,5 metra a dva metre na výšku. Je to murovaná bývalá stajňa (pre morky). Je tam hodne vlhko a nie moc vzdušne, čiže absolut nevhodné pre seno, pre kone ani nehovorím. Zatiaľ ale stačila, brala som vždy iba jeden až dva 250kg balíky, tie sa požrali za dva aj pol mesiaca, tak seno nestihlo ochorieť. Na plochu sa tam pri dobrej vôli zmestí 25 ks 25kg balíkov slamy a dva tie veľké balíky sena. Teraz by som sa však rada zásobila aj na horšie časy, takže sa ide stavať senník, ktorý bude prilepený jednou stenou na prístrešok, aby sa cez medzeru hádzalo seno a zároveň budú z tej strany odizolované. Seno nemôže ležať na zemi, musí byť dvihnuté aspoň 30 cm a je fajn, ak sú medzi doskami mikroškáry na vetranie. Bude mať rozmer 3x3 metre, plánujeme kúpiť malé balíky sena (15kg), aby sa ich tam viac vošlo. Teraz sú hotové iba základy na stĺpy, priebežne budem informovať ako to vyzerá =)
UPDATE 6/12/2009 Ako ste si asi stihli všimnúť v denníčku, nový senník je už dostavaný a slúži. Má teda rozmery 3x3 metre, a podlaha je zdvihnutá asi o 25 - 30cm od zeme. Doviezla som asi 126 balíkov sena a tie sa pohodlne zmestili (rozdelila som ich do oboch senníkov).
Robili sme ho tým istým spôsobom ako prístrešok, teda tá základná kostra je rovnaká. Je veľmi vzdušný. Podlaha ako som už spomenula dvihnutá, a vnútorný priestor je ešte zmenšený o zvislé laty, ktoré sa nachádzajú asi 10 cm od stien. To preto, aby seno nebolo v priamom kontakte s prípadnou vodou.
Používam ho aj ako skladovací priestor pre "jadrové" krmivo, ohlávky, čistiace potreby a iné príslušenstvo.
Dvere som nerobila, na zamedzenie prístupu stačí vodorovný trám, ktorý tvorí oporu podlahy a pár dosiek nabitých pri vchode, aby sa nedostali k senu uloženému tesne pri kraji.
Diera v stene na prístrešku slúži na pohodlné prehazovanie sena zo senníku rovno do papuliek koníkov =D Prídu tam ešte dvierka, aby sa to dalo uzatvárať. Z bezpečnostného hľadiska bolo svetlo podložené materiálom, ktorý vôbec nevedie teplo. (na fotke je svetlo hore v strede)
Samozrejme, senník je celý natretý impregnáciou, plánujem aj zvonku ten istý lak ako je na prístrešku, zima mi už v tom však zabránila. Ten trám, ktorý trčí spod strechy, bude na zavesenie nejakých pekných kvetiniek na jar =)
Odtok vody je zabezpečený mini umelohmotnou rínou, voda steká do nádoby. Plánovali sme ju používať na napájanie, ale zistili sme, že voda zo strechy moc vhodná nie je. Vyzerá hodne kontaminovane =)
PRÍSTREŠOK
Asi najzložitejšia stavba. Náš má veľkosť 3x3 metre, výšku asi 2,5, bolo to stavané pre haflinga. Pre dva mini poníky je to raj, úplne stačí, z výšky by som samozrejme ubrala =) Dlážku nemáme vybetónovanú, je to strašne nepraktické, trebalo by tam stále hádzať slamu, inak by sa mohli šmyknúť, a odierali by si kopytá a tak.
Základom sú pevné základy a preto sme znovu vyvŕtali dieru do hĺbky asi 40 cm, do ktorej sme zabetónovali železné pätky ako držiaky trámov. Tieto pätky sú dvihnuté nad úrovňou zeme, aby drevo neodhnívalo pri styku s ňou. (viď to, čo je pod kýblajzami)
Na nich stojí celá konštrukcia z trámov 10x10cm, ktorú ešte podopierajú šikmé trámy. Všetko je to na šróbikoch, spoje s klincami sa rýchlo vyheglajú. Strecha je šikmá, spevnená vodorovne nabitými trámikmi, na ktoré je pripevnená aj plechová strecha. Strecha úplne vyhovuje našim požiadavkám. Je dôležité, aby bolo pod ňou vetranie spredu dozadu na šírku dlane. Inak zdochnete vy aj kone.
Ešte som nevyriešila odtok, bolo by fajn, keby sa nám podarilo odviesť dažďovú vodu do sudov na to určených a potom načapovať koňom. Uvidíme.
V polovici januára sme tam nahádzali fošne, ktoré som len rýchlo namorila, lakovali sa neskôr (teraz =) I keď sme ich upevňovali natesno, predsi len medzi nimi vznikli škáry, takže to musíme ešte raz prebiť. Steny plánujem obložiť polystyrénom a zvnútra asi nabijeme druhú vrstvu fošní.
Obili sme len tri steny, stačilo, ale cez zimu tam niekedy dosť fúkalo, tak sme do polovice tej steny šupli narýchlo pevnú fóliu. Teraz už máme základy na stĺpik (viď ďalší kýblajz), ktorý bude v strede slúžiť ako podpera pre ďalšie fošne, takže budú zakryté 3 a pol steny. Tú polovicu nechám úplne voľnú, nemá zmysel zabedňovať tam tie kone úplne. Je z toho strašný smrad =)
UPDATE 25/9: Tak sme sa aj dostali k tomu aby sme zakryli tú štvrtú stenu do polovice. Smrádeček je cítiť väčší, ale je tam o dosť teplúčkejšie. Tma spôsobená zakrytím mi nevadí. Je fajn, že sa tam už dovnútra tak nepráši. Negatívny efekt: baby začali do novovzniknutého rohu kakať =/
Interiér: Do medzere medzi zemou a fošňami som dala fóliu, čo drží tvar (teda drevo neodhníva a koňom nefúka na nohy), kone majú v prístrešku nádobu s vodou, je to murárska 100l nádoba na miešanie malty, nevyhadzujte zbytočné prachy za nádoby pre kone, je to to isté =) Ďalej je tam slimáčikovitý klinček na držanie sieťky so senom. Pod ním sa nachádza ohradka z fošní, to je preto, aby si seno nerozhrabali a neočúravali (to bolo ich hobby, fakt)
UPDATE 6/12/2009 Keďže prístrešok bol síce funkčný, ale chcela som ho doviesť do takmer dokonalosti, rozhodla som sa, že ho zateplím. Človek by si povedal, že načo shetlandom, ale tak ten prístrešok neslúži len im, ale aj mne, keď prší a jednoducho nemusí v ňom zamŕzať voda, keď sa tomu dá predísť.
Takže najprv som natiahla zvnútra priedušnú fóliu, ktorá sa používa pod strechy domov. Slúži ako ochrana polystyrénu.
Následne som šróbikmi poprichytávala jednotlivé vykrojené kusy polystyrénu, hrúbky 5 cm.
A na jeho ochranu pred koňmi som následne nabila druhú vrstvu dosiek, tento proces však ešte nie je úplne dokončený, keďže sa mi dosky minuli a už nikto nie je schopný rozbiť mi ďalšie... Takže pokrač na jar. (Na fotke je navozená aj zemina, dvíhala som "podlahu" asi o 10 cm, aby tam nenatekala voda zvonku)
V prístrešku som urobila dieru na prehadzovanie sena z budúceho senníka =)
ELEKTRINA
Elektriku riešim v podstate vždy, až keď je neskoro, teda teraz v septembri. Minulý rok som behala cez zimu s baterkou a trochu ma to omrzelo. Takže mám jednu zásuvku. Ďalej jedno exterérové halogenové svetlo, ktoré mi osvieti časť, kde si urobili holky wecko, tak aspoň vidím na lajná =) Vnútri v prístrešku je jedno svetlo, myslím, že sa na bezpečnosti neoplatí šetriť, kryt je nepremokavý a odolný voči teplu, teda materiály kov, azbest, sklo (hovorím to preto lebo sme ju hľadali dlho, všetky lampy boli kombinácia plast/"plexisklo"), tá istá je aj na vonkajšej strane prístreška, táto strana bude, ale vnútornou stranou senníka. Tak dúfam, že nevyhoríme
HNOJISKO
Moja obľúbená téma, exkrementy nosia šťastie, ja ho mám na rozdávanie, nechcete? =) Keďže nemáme žiadnu podstielku, bobky zbieram zo zeme, čurance vsiaknu =) Hovienka samy o sebe po pár minútach nesmrdia, to čo v hnoji cítite je čpavok z cikancov, ktorého som sa veľmi úspešne zbavila. Načo ho skladovať, keď sa tomu môžeme elegantne vyhnúť =) Jup. Bobky zbieram pluhom na sneh (heh), pomocou hrabličiek a dávam ich do mechov (veľmi praktickou osvedčenou vecou je festivalový stojan na mechy, www.reoamos.sk ). Mechy uzavriem, a je pokoj. Počkám, kým sa toho nazbiera pol tony (dva a pol mesiaca) a odnesie si to nejaký milý ujo záhradkár. Nevyzerá to moc esteticky, preto som hnojisko skryla za prístrešok pod jabloň. Avšak treba si uvedomiť, že ani susedia nemusia vidieť ten binec. My sme to vyriešili tak, že sme okolo hnojiska postavili plôtik z nastavaného tvrdého dreva (škoda že ho vidí len sused).
V strede septembra sme urobili "vrátka" ku hnojisku, vyzerá to skorej ako barový pult =) Keďže sme nemali možnosť pripevniť jednu stranu o betónový stĺpik, museli sme k nemu šupnúť trám. Trám sme pripevnili aj k rohu prístrešku a jeden trám bol v strede, vsadený do pätky. prvú polovicu sme obili do výšky toho festivalového stojana fošňami tak, aby ho nebolo vidno. V druhej polovici budú nejaké dvierka, zatiaľ je tam len nabitá fošňa.
GOLFOVÝ TRÁVNIK
Ak ste aj vy šťastným majiteľom golfového trávnika a nechce sa vám ho kosiť, kľudne si na neho môžete pustiť (zvyknuté!!!) mini poníky. Trávu neudupú kvôli ich relatívne nízkej hmotnosti, iba ju pekne zarovno pokosia. Spravidla si kone vôbec nevšímajú okolité okrasné a iné otrávené rastliny (my ich máme sakra veľa: oleander, javor, dub, tis, ľalia, brečtan, papraď, ...). Jediná vec s čím sme mali problém u hafly bolo, že keď vyžrala trávu pustila sa do tráv jazierkových a blízkobazénových (čo malo za následky neskôr aj prevalenie bazéna =). Inak pekne vyzberkajú všetko napadané ovocie, čerešne a marhule si pekne odkôstkujú, jabĺčkami sa idú zadrhnúť. Keď padá lístie z ovocných stromov, to je pre ne bašta (už sa mi tým aj prežrali =/ ). Minulý rok sme vôbec nezhrabávali. Chutia im aj konáriky z vŕby, do tých sa však pustia iba keď im ich doveziem do výbehu. No a myslím, že na tej tráwičke sú fakt happy =D
NAJDôLEŽITEJŠIA RADA NA ZÁVER
Ak si nechcete urobiť zo všetkých priateľov nepriateľov, nesnažte sa spraviť všetko hneď a naraz.